Budynek w Iskele

Cypr Północny – warto tu przybyć

Cypr Północny jest ogólnie zaniedbywany w porównaniu do swojego dobrze znanego sąsiada, Cypru Południowego. Jednak w ostatnich latach został ustanowiony i słusznie jest jednym z bardziej obiecujących śródziemnomorskich miejsc wakacyjnych.

Historia wyspy widziała ją pod rządami większości światowych mocarstw; od Rzymian, starożytnych Greków, Lusignanów i  jako kolonię brytyjską.

W latach 70. Cypr ponownie stał się przedmiotem międzynarodowych sporów, których kulminacją była inwazja turecka w celu ochrony interesów Turków Cypryjskich. Doprowadziło to do powstania zielonej linii wyznaczającej Cypr jako dwie odrębne części. Północ była ekonomicznie i politycznie odizolowana od południa.

Chociaż Cypr jest nadal podzielony na dwie części, w ostatnich latach nastąpiły zmiany – turyści i mieszkańcy mogą podróżować między częściami wyspy.

Chociaż może być bardziej dostępny i nastąpił pewien rozwój, wiele z nich wciąż pozostaje nietkniętych przez współczesne życie. Nadal nie jest niczym niezwykłym, że rolnicy używają osłów zamiast traktorów i wydaje się, że XX wiek prawie nie wpłynął na rolnictwo.

Cypr Północny jest miejscem wielu ważnych stanowisk archeologicznych i historycznych. Pozostałości Salaminy, która była stolicą Cypru, kiedy znajdowała się pod panowaniem rzymskim, nadal istnieją; obejmują one ogromny amfiteatr i inne ważne pozostałości.

Wspaniałe widoki z zamku St Hilarion zapierają dech w piersiach. St Hilarion to niezwykły zamek, który został dobrze zachowany w czasie.
Na uwagę zasługuje opactwo Bellapais, leżące w górskiej wiosce o tej samej nazwie.
Warto zobaczyć nadmorskie miasto Kyrenia.

 

Kyrenia
Kyrenia